2011. február 6., vasárnap

Fenyőrigó

Január elején megérkeztek hozzánk a fenyőrigók, és akkor úgy gondoltam, ennek örömére írok róluk egy bejegyzést, mert szerintem kevesen ismerik őket. Azóta sok minden miatt nem értem rá, de a rigók még itt vannak, így talán ez a bejegyzés sem vesztett sokat az aktualitásából.

Először is megmutatom, kiről is van szó, ő a fenyőrigó: 
Hátulról:










Saját fotók elölről:



A hím és a tojó ugyanúgy néz ki. Kb. feketerigó méretű, annál kicsit karcsúbb. Ha ül a fán, alakilag és mozgásilag is a feketerigóra emlékeztet, még a farkát is fel-felcsapja néha. Hátulról nagyon jellegzetes palaszürkesége tűnhet fel, amit barna kardigánja tör csak meg. Farka elég hosszú és fekete. Elölről pedig, főleg, ha rásüt a nap, narancssárga melle világít, sok apró, fekete pöttyel teleszórva. Szürke fején fekete arcrajzolata van, ami még messziről is látszik. Röpte eltér a feketerigótól, verdesősebb, kismadarasabb.

Hangja sok más madárra is emlékeztet. Kicsit nyávogós, csattogós, rövid hangokból áll, elég nyers, hiányoznak belőle a szép trillák. Seregélyek, szarkák csattogására emlékeztet, valamint szerintem egy fényképezőgépre.:D
Itt belehallgathattok: http://www.xeno-canto.org/europe/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=3071.04

Nem találkozunk vele túl sűrűn, pedig nem csak téli vendég, hanem fészkel is Magyarországon. A könyvek szerint nedves legelők facsoportjaiban költ, én ennek ellenére, a téli etetési szezonon kívül eddig csak hegyi fenyőerdőkben találkoztam vele. Érdekes, hogy nem csak télen jár nagy csapatokban, de fészkelni is telepekben szeret. Így könnyebben meg tudják védeni otthonukat a fészekrabló varjúféléktől. Étrendje ugyanaz, mint a feketerigóé, rovarok, csigák, giliszták és minden pici, ami megy valahová, valamint bogyók és gyümölcsök, bár utóbbiak főleg télen.

Elég félénk állatok, ezért házhoz közeli etetőhöz nem igazán merészkednek, de a kertben szívesen lelegelik a bogyós bokrokat. Nagyon klassz látvány a sok narancsmellű madár, ahogy csacsogva ellepik a fákat.J:)
Télen szívesen keverednek más madarakkal, például a szintén csapatos és látványos szőlőrigókkal.
Tehát ezentúl lehet gyanakodni, ha egy nagy csapat valamit láttok, amik messziről rigónak néznek ki. Mivel a feketerigó még télen is elég harcias és nagy személyes teret igényel, nagy lesz az esélye, hogy egy csapat rigó, az már fenyő- vagy szőlőrigó, akiket, mint ritkább vendégeket, érdemesebb közelebbről szemügyre venni.:)

4 megjegyzés:

  1. Juj de fluffy~~~~!!!!!

    Azt hiszem én még sajna nem láttam ilyet nálunk, meg máshol sem, de remélem egyszer sikerül, mert nagyon kis aranyos! ^^

    A szőlőrigók is hasonló természetűek?
    (ha már szivesen keverednek velük, annyira rosszban csak nem lehetnek)

    VálaszTörlés
  2. A fluffy még nem jutott róla eszembe, de ezen a fotón tényleg az.XD

    A szőlőrigók télen ugyanilyen csapatmadarak, költéskor viszont territoriálisabbak, nem telepesen fészkelnek. Magyarországon amúgy nem költenek, csak a téli félévben vannak itt, aztán mennek északabbra családozni. A szőlőrigónak viszont szebb a hangja, mint a fenyőrigónak, már olyan éneklősebb.:)

    VálaszTörlés
  3. Nálunk Dunaharasztin most jöttek csapatostul. A szomszéd fája tele van ezekkel a madarakkal. Tényleg nagyon szépen csacsognak. A téli hidegben nem csak az autók zaját hallani, hanem a madarak csiripelését, valósággal életre kelt a fagyos kert.Még soha nem láttam ezeket a madarakat. 2017. január

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Örülök, hogy arrafelé is sokan vannak. Idén megint ellepték Érdet és Budapestet is. Minden reggel Kelenföldön látni őket sokszázasával.:)

      Törlés