2012. augusztus 1., szerda

Fundoklia-völgy


Egész életemben Érden éltem, de most jutottam ki először a völgybe. Annyi mindenről hallottam már, hogy miért érdemes kimenni: neandervölgyi leletek, barlangok, rovar és növény ritkaságok.

A völgy Érd és Tárnok határán húzódik, az M7-es autópályától DK-i irányba egy kilométer hosszan. A teteje az autópálya túloldalán van, de az alja már védett terület. Régen szemétlerakó volt, de végül sikerült megmenteni és megtisztítani, ma már pedig tanösvény is vezet benne. Új szemét kevés van, csak a földből kimosott régi törmelékek mutatják, mi lehetett itt régen.
Parkolni legjobban a Dévai utca végén lehet, itt kezdődik a tanösvény is, amely egy a domb tetején és egy a völgy alján lévő szakaszból áll. A völgy fala és a dombtető mészköves lejtő és löszös sztyepp, az alja pedig egy üde és sűrű erdősáv. Hatalmas a kontraszt a kettő között és nagyon látványos.


Az ásatásból és barlangokból sok nem látszik, nem is lehet bemenni a sziklába sehol, csak két bejáratszerűséget lehet megnézni.
A tanösvény első tábláján szépen megkérnek, hogy maradjunk az ösvényen. Ezt többé-kevésbé be is tartottuk. Kevésbé néha azért, mert a lepkék sem tartják be.:D Amúgy a táblák érdekesek, értelmesek és pont annyi van rajtuk, ami egy átlagembert érdekelhet.
Mivel döglesztő, párás negyven fokban mentünk ki jóanyámmal, senki nem volt ott rajtunk kívül. Ettől függetlenül néhol igencsak nagy a zaj, mert a völgy északi vége szó szerint az autópályával szomszédos.

Na, természet. Felkészültem arra, hogy „hú, de sok lepkét fogok én fotózni”. Hát annyira sok nem volt. Idén amúgy is mindenhol sokkal kevesebb lepkével találkoztam, mint az utóbbi években, tehát nem lepett meg annyira a dolog, de azért jó lett volna érdekességeket látni. Az egyetlen olyan faj, ami ugyan gyakori, de én nem találkoztam vele eddig, az ezüstkék boglárka volt. E mellett még rengeteg apró boglárka volt, de azok szinte sosem ültek le és lehetetlen volt őket lefényképezni, pedig ott rajzottak a lábunk körül. Voltak még közönséges és még egy (határozás alatt) gyöngyházlepke faj, pár busalepke, fekete szemeslepke, erdei szemeslepke, nagy ökörszemlepke, sáfránylepke, kardoslepke, kacsafarkú szender, meg többféle fehérlepkék. Valamint egy-két felzavart éjszakai faj. Érdekes módon egy deka csüngőlepkét nem láttam, pedig ennél alkalmasabb helyet el sem tudnék nekik képzelni.



Madár alig volt, de ezt ilyen időjárásban a nap közepén nem is csodálom. Ami volt: cigánycsuk, házi rozsdafarkú, kék- és széncinke, feketerigó és tövisszúró gébics. Ééés gyurgyalag!:) A völgy déli végében egy gyurgyalagtelep található, ami ugyan több éve lakatlan, de minden évben frissen lekaparják a partfalat, hátha beleköltenek a madarak. Szóval minket is meglepett, hogy egy gyurgyalag mégis volt a környéken. Nem a partfalban, hanem a dombtetőn vadászgatott. Nagyon szép volt.:)

Érdekes módon egyetlen hüllőbe vagy kétéltűbe sem botlottunk, pedig a sziklák pont jó napozóhelynek néznek ki gyíkok számára és az erdő alja megfelelően vizesnek tűnt egy erdei békának, de nem. Valószínűleg simán rosszkor mentünk. Pedig elvileg lakik itt pannongyík is, amit nagyon szeretnék megnézni és lekapni.

Növények terén viszont roppant gazdag és érdekes hely volt. Amennyire legalábbis én értek hozzá. Tavasszal feltétlenül vissza kell jöjjek, hogy megnézzem az árvalányhaj tengert. Jó cserkészek módjára irtottuk a parlagfüvet az ösvény mentén, mert ezt még védett helyen is ki szabad tépni.:D


Nagyon érdekes, hogy a különböző kitettségek miatt mennyire másak a völgy egyes részei, pedig tényleg nem egy nagy terület. Itt nem csak arról beszélek, hogy az alja erdő, a teteje meg puszta, hanem a völgy két fala és két vége is teljesen más növényzetileg és még a lepkék is mások voltak. Szóval nagy az élőhelybeli változatosság.
Nem mellesleg a kilátás is fantasztikus. Az ember Érdet laposnak képzeli elsőre, de a völgy végéből szinte egész Érdet látni a Dunáig. Csodálatos.



Ha az ember nem áll meg minden virágnál és lepkénél, az egész völgy egy-másfél óra alatt kellemesen végigsétálható, szóval tudom ajánlani azoknak is, akik nem a ritkaságok, hanem simán csak a hely érdekessége és szépsége miatt mennének ki.

Fotók még: https://plus.google.com/photos/111162186523703682416/albums/5771687782502592177

3 megjegyzés:

  1. *pötty*
    Amúgy én laikus szemmel nagyon szerettem amikor kinn voltunk 1x még anno biciklivel/Grúbernével. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. És hol tudtatok itt biciklizni?O.o Az ösvény nagyon keskeny és tudtommal akkor még ki sem volt építve rendesen. Meg bringával kb. 2 perc alatt átér rajta az ember.
      De amúgy örülök, hogy laikus szemmel is tetszett.:D

      Törlés
    2. Nem itt. Ide. :3 Sulitól bringával fel a Fundoklia-völgybe, bringák halomban ledobva az ösvény/völgy elején; túra, majd vissza a cangákhoz és bringa haza. :)

      Törlés